ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ 2024-2025 ГОДИНА
При осъществяване на мобилността с домакин НУ „ П. Р. Славейков” гр. Бяла, бяха представи следните дейности: Работна среща на екипите от трите училища, на която гостите бяха запознати със спецификата на иновацията и нейната приложимост; проведен бе открит урок с децата от първи клас по въведения нов учебен предмет „Краезнание” във ФУЧ, в който първокласниците показаха пред гостите придобитите знания и умения в часовете по краезнание. Учениците проведоха урок на тема “Пролетни празници в родния край”. Те представиха местни традиции, обичаи и ястия от празничния календар. Това стана чрез интерактивни игри, песни и танци, както и мултимедиен филм и драматизация на тема “Пътя на хляба”.
Колективът на училището запозна гостите и с културно-историческото наследство на Бяла: АРТ Център „Колю Фичето“- музей на восъчни фигури, свързани с историята на града, храм паметник „Свети Пантелеймон“, Военно -исторически музей, ЕКСПО център „Колю Фичето“, паметниците на баронеса Юлия Вревская, Панайот Волов, часовниковата кула и храм паметник „Свети Георги -победоносец“
Проведен семинар на тема „ Иновативни методи, използвани в начална училищна възраст”
В Първо 12 ОУ “Стефан Караджа“ – гр. Стара Загора, осъществихме мобилност в дните от 15 до 17 май 2025г. Участваха 20 педагогически специалисти и четири ученика. Наблюдавахме практически уроци в начален и прогимназиален етап. Учителите в начален етап ни запознаха с иновацията –„Природата- това сме ние“. Наблюдавахме интердисциплинарни уроци в 3,4 и 7 клас.
Проведена беше кръгла маса за споделяне на идеи и опит:
Посетихме забележителности на гр. Стара загора – регионален исторически музей, художествена галерия, музей “Неолитни жилища“, етнографски музей „Дамасцена“ и ферма за щрауси “Четири сезона“.
ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ 2023-2024ГОДИНА
При осъществяване на мобилността с домакин НУ „ П. Р. Славейков” гр. Бяла, бяха представи следните дейности: Работна среща на екипите от трите училища, на която гостите бяха запознати със спецификата на иновацията и нейната приложимост; проведен бе открит урок с децата от четвърти клас по въведения нов учебен предмет „Дигитална математика ” във ФУЧ, в който бяха използвани приложението Matematika. programiram.com, иновативната 3Д камера за разпознаване на движенията и софтуера Jumpido, както и въведеният от тази учебна година нов елемент – състезателни образователни игри, при които учениците създават сървър и играят заедно по отбори Math playground; Проведен семинар на тема „ Иновативни методи, използвани в начална училищна възраст”; запознаване с природните забележителности на района — посещение на исторически музей „ Освободителна война”, АРТ център Бяла, храмове и природни забележителности
В Първо ОУ“В. Левски“ – гр. Костинброд, осъществихме мобилност в дните от 05 до 07 юни 2024г. Участваха 20 педагогически специалисти и четири ученика. Наблюдавахме практически уроци в начален и прогимназиален етап. Учителите в начален етап ни запознаха с иновацията във всеки един клас чрез презентации. Наблюдавахме интердисциплинарни уроци в 5,4 и 2 клас. „Два свята- здравето и поколенията“, „Приключенията на Градинарко“, „Бабини шопски вкусотии“ и „По рецептите на баба“. Учениците приготвиха сами обяд за гостите, като използваха продукти отгледани в градината, за която те се грижат.
С учениците от 5,6 и 7 клас бе проведен интердисциплинарен урок: „Пропорции в науката и в живота. Забавно в кухнята“.
Проведена беше кръгла маса за споделяне на идеи и опит:
„Интегрираният урок и бъдещето в образованието – философията на STEM“ по
НП „Иновации в действие“ Посетихме забележителности на гр. Костинброд – „Триъгълник на културата и образованието“ /църква, читалище, Шияковски манастир, училището /
НП “Иновации в действие” 2022-2023 г.
Гостите бяха посрещнати с хляб и сол по стар български обичай, както и шпалир от мажоретния състав.
Официални гости на събитието бяха – г-н Евгени Димов – зам. кмет на община Бяла и г-жа Марияна Кисьова – старши експерт начално образование към РУО Русе.
С презентация директорът запозна гостите с кратка история на училището. След това госпожа Вениана Димитрова показа на присъстващите новите методи на преподаване на учениците и използването на различни иновативни методи. След което с много интересни презентации гостите нагледно видяха какви иновации се използват не само в часовете по дигитална математика.
Третокласниците изнесоха открит урок и показаха своите знания пред гостите от СУ “Христо Смирненски” гр. Хисаря, които по програма Иновации в действие върнаха визитата и обмяната на опит в тяхното училище. Урокът беше интердисциплинарен бинарен урок по Дигитална математика и Английски език, съвместно с г-жа Антония Михнева.
НП “Иновации в действие” – май 2022 г.
Гостите бяха посрещнати с хляб и сол по стар български обичай, както и шпалир от мажоретния състав, а учениците от четвърти клас изпяха авторския химн на училището.
Официални гости на събитието бяха – г-н Димитър Славов- кмет на община Бяла и г-жа Марияна Кисьова – старши експерт начално образование към РУО Русе.
С презентация директорът запозна гостите с кратка история на училището и значими моменти от училищния живот от 2005г. насам, в които училището се ръководи от Веска Ангелова. След това ръководителят направление ИКТ- господин Ивайло Петков показа на присъстващите новите методи на преподаване на учениците и използването на различни иновативни методи. След което с много интересни презентации гостите нагледно видяха какви иновации се използват не само в часовете по дигитална математика. Показано бе и как учениците от четвърти клас създават продукти, които се използват в часовете по дигитална математика във втори клас. Пред нашите гости представихме своята иновация в открит урок. Пренесохме се във филма „Матрицата“ където Деби 1-0 и Деби 2-0 си комуникираха. Бяха показани иновативни продукти за изучаване на математика в дигитална среда и програмиране, както и любимата на учениците камера за разпознаване на движенията на учениците. С нейна помощ те управляват софтуера и решават задачи като подскачат, клякат и ритат топка, пукат балони или пък управляват накланящи се мостове единствено чрез движенията си.
Иновацията ни наистина беше нещо ново и невиждано от гостите ни, за което получихме адмирации.
Заедно с нашите гости посетихме исторически забележителности на града, като преди това те бяха представено чрез презентация от госпожа Вениана Димитрова. Посетени бяха всички забележителности включени в предварително изготвената програма.
За събитието ще бъде направен специален албум с важните моменти от прекараното заедно време. И обещание: догодина открит бинарен онлайн урок съвместно с ученици от ОУ “П. Р.Славейков“- гр. Бургас и наши ученици.
Събитието беше отразено чрез репортаж от телевизия КИС 13 в новинарската им емисия на 19.05.2022г. и статия във вестник “Нива“.
НП “Иновации в действие” – 2021 г.
През 2021 г. по Национална програма “Иновации в действие” 2020 нашето училище участва в следните дейности.
Обмен с ОУ “Христо Ботев” – с. Рупци. Срещата бе организирана от училище “Христо Ботев” в село Рупци, а гости бяхме ние (НУ “П. Р. Славейков”) и ОУ “Христо Ботев” – с. Брестовене, които все още не са иновативно училище.
На 04.06.2021 г. се проведе среща в ОУ “Христо Ботев” – с. Рупци, с цел запознаване с вида и приложимостта на иновацията. Разгледахме сградата на училището и прилежащия музей. На следващия ден програмата продължи с посещение на екопътека, пещерата Проходна, каменни къщи. Обменът приключи със заключителна среща.
На 11.06.2021 г. НУ “П. Р. Славейков” – гр. Бяла организира работна среща с екипите на училище ОУ “Христо Ботев” – с. Рупци и СУ “Георги Раковски” – гр. Велико Търново, които все още не са иновативно училище.
Програмата започна с работна среща, на която бе представена иновацитяа, а по-късно гостите (сред които и представители на РУО – Русе и Община Бяла) наблюдаваха открит урок от предмета Дигитална математика. На следващия ден гостуващите училища участваха в семинар на тема “Дигитални иновации в начална училищна възраст”, разгледаха град Бяла и новопостроения храм Свети Пантелеймон и парка в квартал Гара Бяла. Обменът приключи със заключителна среща.
Телевизия Кис 13 излъчи репортаж за обменната среща:
Галерия
